Uprawnienia opiekuna/wychowawcy kolonii regulowane są przez Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 stycznia 1997 r. w sprawie warunków, jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej, a także zasad jego organizowania i nadzorowania.
Dnia 30 stycznia 2015 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie MEN z dnia 16 stycznia 2015 roku zmieniające powyższe rozporządzenie. W § 12. omawianego aktu prawnego zostały opisane kryteria, jakie musi spełniać wychowawca w placówkach wypoczynku. Zgodnie z jego zapisami osoba taka:
- musi mieć ukończone 18 lat i posiadać co najmniej średnie wykształcenie,
- jest zobowiązana do odbycia kursu na wychowawcę wypoczynku i zdania egzaminu,
- nie może być karana.
Warto zaznaczyć, że warunek posiadania wykształcenia co najmniej średniego, nie dotyczy instruktorów harcerskich w stopniu co najmniej przewodnika, pełniących funkcję wychowawcy w formach wypoczynku prowadzonych przez organizacje harcerskie (§ 12 ust. 1a.).
Kurs na wychowawcę wypoczynku obejmuje 36 godzin, z czego:
- 26 godzin to wykłady i zajęcia praktyczne,
- 9 godzin to zajęcia praktyczne,
- 1 godzina wykładów.
Należy zaznaczyć, że ukończenie kursu na wychowawcę wypoczynku nie dotyczy nauczycieli, instruktorów harcerskich w stopniu co najmniej przewodnika, przodowników turystyki kwalifikowanej, instruktorów Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego oraz trenerów i instruktorów sportu (§ 12 ust. 1b.)
Program kursu, który daje uprawnienia do pełnienia funkcji wychowawcy wypoczynku obejmuje 9 następujących bloków tematycznych:
- Organizacja wypoczynku dla dzieci i młodzieży,
- Organizacja zajęć w czasie trwania wypoczynku,
- Planowanie pracy opiekuńczej, wychowawczej i edukacyjnej,
- Ruch i rekreacja,
- Turystyka i krajoznawstwo,
- Zajęcia kulturalno-oświatowe,
- Zajęcia praktyczno-techniczne,
- Prace społecznie użyteczne,
- Bezpieczeństwo życia i zdrowia uczestników wypoczynku.
Niezbędne do uzyskania uprawnień opiekuna kolonii jest zdanie egzaminu sprawdzającego wiedzę i umiejętności zdobyte podczas kursu. Pozytywny wynik upoważnia do otrzymania Zaświadczenia o ukończeniu kursu na wychowawcę wypoczynku.
Kursy dające uprawnienia mogą być realizowane przez placówki doskonalenia nauczycieli. Za zgoda kuratora oświaty i pod jego nadzorem również przez osoby prawne, instytucje rynku pracy (o których mowa w art. 68a ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, oraz osoby fizyczne.
Czy ukończenie kursu na wychowawcę wypoczynku daje mi uprawnienia do bycia opiekunem/ wychowawcą podczas wycieczek szkolnych? Czy aby być opiekunem podczas wycieczek szkolnych muszę ukończyć inny kurs. Zaznaczam, że nie jestem nauczycielem ani instruktorem sportu.