Przewodnik po Atenach

Zwiedzanie Aten

fot. milang/bigstockphoto.com

Ateny to dumna stolica Grecji, gdzie przeszłość miesza się z teraźniejszością. Nad centralną częścią miasta dominują dwa wzgórza: majestatyczny Akropol oraz Likebatos. W skład zespołu miejskiego Aten wchodzi też port Pireus, który dawniej miał ogromne znaczenie w basenie Morza Śródziemnego.

Teren Aten to szczelnie zabudowana równina, rozciągająca się między Zatoką Sarońską Morza Egejskiego, a czterema górami (Egaleo, Parnitha, Imittos, Pentelikon).

Niestety stałe bezpośrednie połączenia lotnicze z Atenami posiada tylko Warszawa. Można tam dotrzeć również samochodem (Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria lub Słowacja, Węgry, Serbia, Macedonia). Z wielu miast Polski do Aten kursują też busy prywatnych przewoźników na trasie Polska- Grecja przez Serbię lub Włochy. Najdroższą formą dotarcia do Aten byłoby dojechanie do Wenecji autem, a stamtąd udanie się promem do stolicy Grecji.

Noclegi w Atenach

Warto pamiętać o tym, że centrum Aten stanowi najniebezpieczniejszy obszar tego miasta i lepiej jest nie wybierać hoteli w tym obrębie Aten (szczególnie bez uprzedniego sprawdzenia opinii o nich).

Środki transportu

Na obszarze Aten funkcjonuje gęsta sieć autobusowa oraz trolejbusowa, a także parę linii nowoczesnych szybkich tramwajów. Połączenia kolejowe wciąż się rozwijają, by dorównać europejskim standardom, choć bardzo dobrym połączeniem jest pociąg z Aten do Salonik.

Komunikacja miejska stanowi tu najlepsze rozwiązanie dla turysty, gdyż jest najtańsza i można nią łatwo wszędzie dotrzeć. Bilet na autobus czy metro to wydatek rzędu 1,40 euro, który jest ważny przez 1,5 h (4 euro – bilet dobowy). Po przylocie na lotnisko E. Venizelos podróżni mogą dostać się do centrum Aten metrem (niebieska linia) lub autobusem nr X92 – X97.

Zdecydowana większość ateńskich zabytków znajduje się wokół Akropolu, dlatego też udając się na wycieczkę do Aten, warto wziąć ze sobą dobrą parę butów.

Ateńskie taksówki są dosyć tanie (nie licząc np. dodatkowej opłaty za bagaż), ale stoją w gigantycznych korkach. Podróżowanie po Atenach samochodem może zestresować niejednego pasjonata czterech kółek. Czekają tu bowiem na niego przeraźliwe korki, brak miejsc do zaparkowania i duży ruch.

Zwiedzanie Aten

Zwiedzanie większości muzeów i zabytków w Atenach jest darmowe dla uczniów i studentów, posiadających ze sobą ważne legitymacje oraz międzynarodową, studencką kartę ISIC.

Najważniejszy symbol antycznej świetności Aten to Akropol. Najlepiej wybrać się tu wczesnym rankiem (w lato) lub wczesnym popołudniem (w zimie), kiedy nie ma jeszcze tłumów. Na szczycie Akropolu wznoszą się ruiny Partenonu, czyli imponującej, ogromnej świątyni wzniesionej na cześć bogini Ateny – patronki stolicy Grecji.

Po południowej stronie Akropolu turyści mogą zobaczyć pozostałości Teatru Dionizosa, którego początek szacowany jest na V wiek p.n.e.
Na północ od Akropolu umiejscowiona jest starożytna Agora. Plac ten pełnił niegdyś głównie funkcje religijne. Zajmowano się też na nim handlem, polityką, nauką, sprawami publicznymi, teatrem i sportem.
U stóp Akropolu rozpościera się stara dzielnica Aten, czyli Plaka. Kryje ona najciekawsze zabytki z osmańskiej przeszłości Aten, w tym m.in.:

  • XV-wieczny Fetije Dżami (tzw. Meczet Zdobywców) znakomity przykład muzułmańskiej architektury,
  • XVI-wieczny hammam, zwany także Łaźnią Wiatrów,
  • Innymi zabytkami Aten są: Świątynia Zeusa Olimpijskiego i Łuk Hadriana, zabytkowy fort Likawitos (punkt widokowy na Akropol), wzgórze Filopapposa, czyli miejsce najstarszego odkrytego osadnictwa z ery neolitycznej.

Idąc przez Plakę warto dotrzeć na Plac Syntagma, położony obok gmachu Parlamentu (Pałacu Królewskiego), gdzie co godzinę ma miejsce zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Spacerując po starej dzielnicy Aten, warto odwiedzić Muzeum Greckiej Sztuki Ludowej czy Muzeum Żydów Greckich.
Należy również zajrzeć do zaliczanego do 10 najważniejszych muzeów świata, czyli Muzeum Archeologicznego, mieszczącego się w dzielnicy nazywanej Kolonaki Muzeum Benakisa, Muzeum Sztuki Bizantyjskiej i Chrześcijańskiej, Galerii Narodowej oraz Muzeum Aleksandrosa Soutzosa ze zbiorami greckich malarzy, przede wszystkim szkoły jońskiej.
Wyjeżdżając ze stolicy Grecji, warto skierować się w stronę przylądka Sounion. Tam, na krańcu półwyspu Attyki stoi fantastyczna dorycka świątynia Posejdona. Jej białe kolumny nadal są punktem orientacyjnym dla żeglarzy. Jadąc kilkadziesiąt kilometrów od Aten znajdziemy też takie obiekty jak świątynia Nemezis w Rhamnous oraz kurhan Ateńczyków pod Maratonem.

Kuchnia grecka

Miłośnicy kofeiny koniecznie muszą zaspokoić swoje pragnienie przyjemnie chłodną kawą frappe. Pasjonaci nieco mocniejszych trunków zadowolą się tutejszymi młodymi winami, które idealnie pasują do greckich dań. Warto skosztować typowo ateńskich potraw, czyli souvlaki i przystawki mezedes, a także zapiekanki mousaki czy tradycyjnej sałatki greckiej.

Waluta i ceny

Walutą obowiązującą w Grecji jest euro (1 EUR to ok. 4 PLN). Średnie ceny żywności, noclegów oraz transportu kształtują się na nieco wyższym poziomie niż w Polsce. Jeśli chcemy uzyskać orientacyjną cenę za jakąś rzecz w Atenach, to wystarczy średni koszt tego produktu w Polsce przemnożyć razy 1,5 lub 2. 10 jaj kosztuje w Atenach ponad 8 PLN, chleb – prawie 3,5 PLN, litr mleka czy soku- ponad 5 PLN, 20 torebek herbaty- 8 PLN, piwo – 4 PLN, a 1 kg cukru – niemal 4,5 PLN.

Idąc do restauracji w Atenach, warto mieć w pamięci orientacyjną, normalną cenę za sałatkę grecką, która wynosi 5–5.5 euro. Jeśli dana jadłodajnia proponuje wyższą cenę, to niestety za rachunek będziemy musieli słono zapłacić.

Zakupy warto robić na tzw. „laikach” – targowiskach urządzanych na ulicach i placach ateńskich, gdzie można kupić tutejsze warzywa i owoce w bardzo korzystnych cenach.

Pamiątki z greckiej stolicy

Fantastycznymi pamiątkami z Grecji będą niewielkie imitacje starożytnych waz, białe lub czerwone wino, woreczek z suszonym oregano, ser feta czy halloumi, woda z kwiatu pomarańczy, słodka chałwa na miodzie bądź oliwa z oliwek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *