Malta jest jednym z bardziej popularnych i atrakcyjnych turystycznie krajów. Znajduje się na Morzu Śródziemnym, w niewielkiej odległości od Włoch. Jest członkiem Unii Europejskiej, a obowiązującą walutą jest euro. Na Malcie porozumiemy się po angielsku, gdyż jest to jeden z dwóch języków urzędowych.
Co warto zobaczyć
Na Malcie znajduje się mnóstwo miejsc i obiektów wartych zwiedzenia. Jeśli lubimy pływanie i opalanie się, mamy do dyspozycji wiele plaż i nadmorskich kurortów. Największa plaża znajduje się nad zatoką Mellieħa Bay – jest piaszczysta i ma długość około kilometra; druga pod względem wielkości jest plaża nad Golden Bay. Inne to np. Pretty Bay, St. George’s Bay, Ghadira Bay czy Ramla Bay. Warto też obejrzeć groty i jaskinie – Blue Grotto (system podziemnych korytarzy), Ninu’s Cave, Xerri’s Grotto i Calypso Cave. Jedną z większych atrakcji turystycznych jest Blue Lagoon – cieśnina między wyspami Comino i Cominotto, a także Azure Window – łuk skalny na wyspie Gozo. Wrażenie robią też klify, które mają kilkadziesiąt metrów wysokości.
Na Malcie znajduje się mnóstwo zabytków. Najstarsze z nich pochodzą z czasów prehistorycznych: zespoły megalitycznych świątyń Tarxien i Hagar Quim, Hypogeum Ħal Saflieni – podziemna budowla składająca się z trzech poziomów, z których najstarszy powstał ok. 4000 r. p.n.e., a także liczne grobowce, m.in. Binġemma Tombs, Għar il-Midfna, Kerċem Tombs, Għar ta’ Għejzu.
Jeśli chodzi o inne zabytkowe budowle, to jedną z największych i najważniejszych jest XVI-wieczny Pałac Wielkiego Mistrza w Valletcie – mieści się tam urząd prezydenta, a do niedawna odbywały się tam posiedzenia parlamentu. Również w Valletcie znajduje się katedra Św. Jana Chrzciciela, słynąca z bogatych zdobień i malowideł sufitowych. Warto też zwiedzić średniowieczne miasteczko Mdina, dawną stolicę Malty, z wąskimi, cichymi uliczkami i zabudową będącą połączeniem architektury normańskiej i barokowej.
Klimat
Klimat Malty jest jednym z czynników najbardziej przyciągających turystów – jest wymieniany jako jeden z najlepszych na świecie, choć jeśli ktoś nie lubi upałów, lato może być dla niego za gorące. Średnia roczna temperatura wynosi 23°C w dzień i 16°C w nocy. Latem najwyższe temperatury sięgają nawet 42°C, ale wilgotność powietrza powoduje, że temperatura odczuwalna jest niższa. Okres występowania letnich temperatur trwa 8 miesięcy. W ciągu roku jest tylko kilkadziesiąt dni deszczowych, choć zimą zdarzają się gwałtowne ulewy. Zimy są łagodne, średnia temperatura w styczniu i lutym wynosi 16°C w dzień i 10°C w nocy. Nie występują mrozy ani opady śniegu. Jest to jeden z nielicznych krajów w Europie, gdzie przez cały rok jest zielono.
Transport i komunikacja
Na Maltę możemy dotrzeć samolotem z Krakowa, Wrocławia, Warszawy, Poznania i Gdańska – i jest to najwygodniejszy sposób podróżowania. Mamy również możliwość dojazdu samochodem, choć jest to podróż długa i męcząca – trzeba przejechać przez Czechy, Austrię i Włochy, a potem przeprawić się promem z Sycylii (porty w Pozzallo i Katanii). Promy kursują również między poszczególnymi wyspami Malty.
Jeśli zdecydujemy się na wypożyczenie samochodu, musimy pamiętać, że na Malcie obowiązuje ruch lewostronny. Nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy. W godzinach 23-6 nie można używać klaksonów.
Transport publiczny na Malcie jest dobrze rozwinięty – autobusy docierają do niemal każdego miejsca, są nowoczesne i dobrze oznakowane. Można spotkać także autobusy turystyczne, które przewożą podróżnych do miejsc wartych zwiedzenia. Uwaga: wszystkie autobusy są na żądanie i zatrzymują się tylko na sygnał dany ręką. Turyści mają również do dyspozycji taksówki. Nie ma natomiast tramwajów ani kolei.
Kuchnia
Kuchnia maltańska została ukształtowana przez wiele obcych wpływów, w tym włoskie, angielskie i arabskie. Potrawą narodową jest królik przyrządzany z dodatkiem wina. Popularne są makarony z różnymi dodatkami. W budkach o nazwie pastizzeria można kupić pizzę i rozmaite zapiekanki. Na Malcie podaje się także różnorodne ryby i owoce morza. Charakterystyczne napoje to wina (Malta słynie z ich produkcji), a także Kinnie – napój z gorzkich pomarańczy.
Ciekawostki
Na większości maltańskich kościołów są dwie tarcze zegarowe. Jedna pokazuje prawdziwą godzinę, a druga fałszywą, co według wierzeń ma mylić diabła, by nie zdążył porwać odchodzących dusz.
Niektóre maltańskie miasta mają więcej niż jedną nazwę. Wynika to z uwarunkowań historycznych – w ciągu swoich dziejów Malta należała do różnych krajów, a miejscowościom nadawano przydomki pochodzące np. od wydarzeń lub od nazwisk założycieli. Na przykład miasta Birgu, Isla i Bormla noszą także nazwy Vittoriosa, Senglea i Cospicua.