Przewodnik po Estonii

Merlinus74/bigstockphoto.com

Estonia nie jest krajem bardzo popularnym wśród turystów, ale zdecydowanie zasługuje na zainteresowanie. Jej atuty to stosunkowo niewielka odległość od Polski, czyste środowisko, bezpieczeństwo, walory krajobrazowe i znaczna liczba zabytków.

Porady, wskazówki, przepisy

Wizy nie są potrzebne. Do wjazdu uprawnia ważny paszport lub dowód osobisty.

Walutą jest euro.

Ceny są trochę wyższe niż w Polsce.

Wtyczki elektryczne i napięcie są takie same jak w Polsce.

Szczepienia nie są wymagane.

Polskie prawo jazdy jest honorowane.

Jakość opieki zdrowotnej jest bardzo dobra. Jednak jej koszty są bardzo wysokie, dlatego zdecydowanie zalecane jest wykupienie ubezpieczenia.

Estonia jest bezpiecznym krajem, z niskim wskaźnikiem przestępczości, który znacząco spadł w ostatnich latach. Turyści bez obaw mogą się wybierać na samotne spacery.

Język urzędowy to estoński, ale można się porozumieć po rosyjsku i angielsku.

Klimat

Klimat umiarkowany, przejściowy między morskim a kontynentalnym. Występują cztery pory roku. Wiosna zaczyna się trochę później niż w Polsce. Lato dość łagodne, choć zdarzają się upały. Zimy zwykle bardziej mroźne niż w Polsce – zdarzają się mrozy w okolicach -30ºC. Latem dni są bardzo długie, natomiast zimą trwają zaledwie 6 godzin. Najlepiej wybrać się do Estonii w okresie od kwietnia do października.

Transport

Najszybciej można się dostać samolotem – z Warszawy do Tallinna. Niestety na tej trasie nie ma połączeń obsługiwanych przez tanie linie lotnicze.

Najkorzystniejsze cenowo, choć dość długie (przejazd z Warszawy do Tallinna trwa 17-20 godzin) są podróże autobusem. Oferuje je kilku przewoźników, u których można czasem trafić na bardzo korzystne zniżki.

Jeśli chodzi o poruszanie się po kraju, transport autobusowy jest dobrze rozwinięty. Nie ma natomiast wielu połączeń kolejowych – jedynie między większymi miastami. Nie ma również wewnętrznych połączeń lotniczych, gdyż powierzchnia kraju jest niewielka i nie byłyby one opłacalne.

Co warto zobaczyć

Najbardziej popularnym celem podróży turystów jest stolica – Tallinn. Mieszka tam ok. 440 tys. osób, czyli mniej więcej 1/3 ludności całego kraju. Jeśli chodzi o zabytki, w mieście znajduje się wiele budynków z XIII, XIV i XV wieku – fortyfikacje, gotyckie kościoły, ratusz, Dom Wielkiej Gildii, Dom Gildii św. Olafa i gotyckie domy mieszkalne. Stare Miasto znajduje się na liście światowego kulturowego dziedzictwa ludzkości UNESCO.

Drugim pod względem wielkości miastem jest Tartu, ważny ośrodek uniwersytecki i kulturalny. Godny uwagi jest tamtejszy uniwersytet, utworzony w XVII wieku, zwany niegdyś Uniwersytetem Dorpackim, a następnie Jurjewskim. W czasie zaborów odgrywał on ważną rolę w kształceniu Polaków z zaboru rosyjskiego. W mieście znajdują się też m.in.: katedra, ogród botaniczny, centrum Nauki, Muzeum Sztuki, Muzeum Zabawek, Muzeum Literatury, Muzeum Natury, Muzeum Historyczne Uniwersytetu (dawna biblioteka).

Warte odwiedzenia są także estońskie wyspy. Jest ich w sumie ok. 1500, ale największe i najpopularniejsze to Sarema i Hiuma. W Kuressaare na Saremie znajduje się XIV-wieczny zamek, w którym mieści się muzeum historii regionu. W tamtej okolicy znajduje się także Park Narodowy Vilsandi.

Kuchnia

Ze względu na liczne wpływy kuchni innych krajów (rosyjskiej, fińskiej, szwedzkiej, niemieckiej) trudno jest tak naprawdę określić, które potrawy są rdzennie estońskie. Jada się sporo potraw mięsnych, rybnych i mącznych.

Niewątpliwą ciekawostką jest czarny czosnek – poddawany specjalnej fermentacji. Warto spróbować także lokalnych serów oraz miodów z różnymi dodatkami, również tak nietypowymi jak pieprz i kurkuma.

Z alkoholi najbardziej popularny jest likier o nazwie Vana Tallinn, ale można kupić wiele innych, np. likier z rokitnika czy piwo korzenne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *