Kanada jest krajem rozległym i zróżnicowanym pod względem krajobrazu i klimatu. Robi wrażenie zarówno na miłośnikach dzikiej przyrody i spędzania urlopu w plenerze, jak i na tych, którzy preferują miejskie życie i zwiedzanie.
Przepisy i zasady
Obywatele polscy mogą wjechać do Kanady bez wizy, o ile posiadają paszport biometryczny (wydawany w Polsce od 2006 r.). Pobyt bezwizowy może trwać maksymalnie 6 miesięcy. Jednak na granicy trzeba zadeklarować długość pobytu. Od 2016 r. wymagane jest eTA (elektroniczne potwierdzenie podróży), które można wypełnić przez internet, a jego koszt to 7 dolarów kanadyjskich od osoby.
Ubezpieczenia nie są obowiązkowe. Jednak koszty leczenia są wysokie, więc zaleca się wykupienie ubezpieczenia medycznego.
Choć w Kanadzie już w latach 70. wprowadzono oficjalnie metryczny system miar, to dawne jednostki imperialne (cale, stopy, funty itp.) są nadal w użyciu.
W Kanadzie można się porozumieć po angielsku – jedynie w prowincji Quebec przyda się znajomość francuskiego.
Obowiązująca waluta to dolary kanadyjskie. Na lotniskach i hotelach nie ma problemu z wymianą euro, funtów i dolarów amerykańskich na dolary kanadyjskie, choć kursy wymiany bywają niezbyt korzystne. Dlatego najlepiej wymienić złotówki na dolary kanadyjskie w Polsce i przywieźć je ze sobą.
Kanada jest krajem bezpiecznym o niskim wskaźniku przestępczości. Jednak warto zachować zwykłe środki ostrożności, np. nie zapuszczać się samotnie po zmroku w okolice o złej sławie.
Pogoda i klimat
Do Kanady można jeździć przez cały rok, w zależności od tego, w jakim celu się tam wybieramy. Klimat jest bardzo zróżnicowany ze względu na dużą powierzchnię kraju. Na północy jest subpolarny i polarny, w środkowych rejonach – kontynentalny chłodny, a na południu – umiarkowany ciepły. Przykładowo, Jukon charakteryzuje się klimatem subarktycznym. Zimy trwają tam od października do maja i są badzo mroźne.
Transport
Dotarcie do Kanady możliwe jest obecnie tylko drogą lotniczą. Dostępne jest bezpośrednie połączenie między Warszawą a Toronto, choć jest ono dość drogie. Taniej mogą wyjść loty przesiadkowe.
Jeśli chodzi o poruszanie się po kraju, najlepiej jest wypożyczyć samochód. Przez pierwsze tygodnie można korzystać z polskiego prawa jazdy. Jednak najlepiej od razu zaopatrzyć się w międzynarodowe. Jeśli nie chcemy lub nie mamy możliwości prowadzić samochodu, możemy przemieszczać się po kraju autobusem dalekobieżnym – do wyboru jest kilku przewoźników. Połączenia kolejowe są niezbyt korzystne cenowo.
Co warto zobaczyć
Toronto jest jednym z najbardziej znanych miast kraju i nieraz mylnie uznawanym za jego stolicę (w rzeczywistości jest nią Ottawa). Jest to również największy zespół miejski, zamieszkiwany przez ok. 8 mln osób. Turyści mogą skorzystać z Toronto City Pass – biletu uprawniającego do zwiedzenia 5 głównych atrakcji miasta w korzystnej cenie. Cena obejmuje wstęp do: CN Tower (najwyższego budynku w Ameryce Północnej, z tarasem widokowym i restauracją obrotową), Casa Loma (neogotyckiego zamku z początku XX wieku), Ontario Science Centre (centrum nauki), Royal Ontario Museum (największe muzeum w Ameryce Północnej) oraz Toronto Zoo.
Quebec, dawna stolica Kanady, jest ważnym ośrodkiem kultury i handlu. Znajdują się tam zabytki z XVII, XVIII i XIX wieku. Dzielnica Vieux-Québec znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. W Quebecu odbywa się też wiele imprez sportowych, m.in. turnieje tenisa ziemnego, wyścigi downhillowe na łyżwach czy wyścigi kolarskie. Odbyły się tu także Olimpiady Specjalne i mistrzostwa świata w hokeju na lodzie.
Kanada słynie z parków narodowych. Do najbardziej znanych należą Jasper National Park i Banff National Park. W Banff niezapomniane widoki można podziwiać nad jeziorami – Moraine, Louise i Minnewanka. Parki te znajdują się w malowniczych Górach Skalistych. Jedną z ich głównych atrakcji są dzikie zwierzęta, które można obserwować i fotografować w ich naturalnym środowisku.
Jedną z największych atrakcji krajobrazowo-przyrodniczych jest wodospad Niagara. Znajduje się on na granicy Kanady z USA, w prowincji Ontario i w stanie Nowy Jork. Kanadyjska część wodospadu nazywa się Horseshoe Falls, ma 53 m wysokości i 790 m szerokości. W najbliższy kontakt z żywiołem możemy wejść, jeśli wybierzemy się na wycieczkę statkiem, który pływa u stóp wodospadu. Po zmroku wodospad jest podświetlony, a raz w tygodniu odbywają się tam pokazy sztucznych ogni.
Kolejną atrakcją jest wiszący most na rzece Capilano, który co roku przyciąga ok. 800 tys. miłośników mocnych wrażeń. Jest on zawieszony na wysokości 70 m i ma ok. 140 m długości. Znajduje się on w parku, również o nazwie Capilano. W tym samym parku można też przejść się po mostkach linowych zawieszonych między drzewami.
Kuchnia
Popularne są potrawy typowo amerykańskie – hamburgery czy frytki. Jednak typowo kanadyjskim sposobem podawania frytek jest potrawa o nazwie poutine (nazwa nie pochodzi od nazwiska rosyjskiego polityka – zbieżność jest czysto przypadkowa), czyli frytki z sosem pieczeniowym i serem, czasem także z mięsem. Warto też zjeść naleśniki z syropem klonowym.