Malediwy to archipelag niewielkich wysp, położony na Oceanie Indyjskim. Turyści przybywają tam ze względu na ciepły klimat, rajskie plaże i czystą, przejrzystą wodę.
Przepisy, wskazówki, ciekawostki
W przypadku pobytu turystycznego do 30 dni wystarczy stempel władz imigracyjnych, który otrzymamy bezpłatnie na lotnisku w Male.
Nie ma obowiązku szczepień przed wyjazdem, ale istnieje spore ryzyko zarażenia chorobami zakaźnymi. Zaleca się wykupienie ubezpieczenia od kosztów leczenia.
Woda jest zdatna do picia i mycia jedynie w ośrodkach turystycznych. Poza nimi zaleca się wodę butelkowaną.
Malediwy są krajem muzułmańskim – aby mieć obywatelstwo kraju, trzeba jednocześnie być muzułmaninem. Tutejszy islam jest dość liberalny. Jednak nawet turystom nie wolno nosić strojów kąpielowych poza plażami i wyznaczonymi strefami. Podczas zwiedzania meczetów należy mieć zasłonięte nogi i ramiona. Wwożenie alkoholu i wieprzowiny jest zakazane.
Ciekawostką jest, że niektóre wyspy archipelagu są zaludnione wyłącznie przez turystów i obsługę hotelową. Stałych mieszkańców Malediwów jest zaledwie ok. 360 tys. Największym ośrodkiem jest stolica Male, położona na wyspie o tej samej nazwie.
Najwyższy punkt na Malediwach nie przekracza 2,5 m n.p.m. Z tego powodu wyspom grozi zalanie przez ocean wskutek emisji gazów cieplarnianych i topnienia lodowców. Dlatego władze kraju podejmują działania w celu zmniejszenia emisji CO2 i apelują o to do innych krajów.
Kraj jest bezpieczny, lecz warto uważać na drobne kradzieże i nie nosić ze sobą kosztownych przedmiotów.
Zabronione jest zbieranie muszli na plażach. Nie można też wywozić pereł ani koralowców.
Można się porozumieć po angielsku. Walutą są rupie, ale w ośrodkach turystycznych akceptowane są dolary amerykańskie. Dolary można też wymienić na rupie na lotnisku. Jednak zwróćmy uwagę, że banknoty dolarowe nie mogą być zniszczone ani stare (sprzed 2003 roku). Nie ma wielu bankomatów, więc najlepiej mieć gotówkę.
Dojazd i transport
Dojazd z Polski do stolicy kraju, Male, możliwy jest jedynie samolotem, z minimum jedną przesiadką; trwa kilkanaście godzin. Z Male do kurortów położonych na innych wyspach można się przedostać również samolotem bądź promem.
Jeśli chodzi o transport na wyspach, samochodami można się jedynie poruszać w okolicach miejskich. Odległości w obrębie poszczególnych wysp nie są duże i można je bez problemu pokonać pieszo. Między wyspami kursują łodzie i samoloty – jednak tylko do zachodu słońca.
Pogoda i klimat
Na Malediwach panuje klimat równikowy – gorący i wilgotny. Temperatury przez cały rok są podobne, w okolicach 25-30 stopni. Równie ciepła jest woda. Występują dwie pory roku – sucha i deszczowa. Pora sucha trwa mniej więcej od stycznia do maja.
Atrakcje
Malediwy są atrakcyjne przede wszystkim dla miłośników plażowania ze względu na krystalicznie czystą wodę i biały, iskrzący piasek. Przyciągają też fanów sportów wodnych, zwłaszcza nurkowania. Pod wodą można oglądać zachwycające rafy koralowe z bogatą florą i fauną.
W pobliżu wyspy Olhuveli znajduje się podwodny klub, do którego można dotrzeć motorówką. Lokal znajduje się sześć metrów pod wodą, a jego atrakcją, poza drinkami i lokalnymi potrawami, jest możliwość podziwiania ryb i żółwi przepływających tuż za oknami.
W Male nie ma wiele do zwiedzania, ale można obejrzeć kilka lokalnych atrakcji. Należą do nich meczety (w tym Hukuru Miskiiy, czyli Meczet Piątkowy, zbudowany z korala), Pałac Sułtana Mohameda Shamsuddeena III (obecnie siedziba prezydenta), Muzeum Narodowe i Park Sułtański.
Kuchnia
Kuchnia Maledówów jest mieszanką wpływów arabskich, indyjskich i afrykańskich. Przygotowuje się wiele dań na bazie ryżu. Innym popularnym składnikiem potraw jest tuńczyk. Mieszkańcy często jadają ryby, natomiast mięso pojawia się na ich stołach tylko na specjalne okazje. Spożywa się także dużo owoców tropikalnych. Łatwo dostępne są także kokosy, a mleczko i wiórki kokosowe dodaje się do wielu potraw.