Co jakiś czas w mediach pojawiają się informacje o atakach terrorystycznych i o napiętej sytuacji politycznej w różnych miejscach na świecie. Są kraje, które niegdyś były bardzo chętnie wybierane przez turystów, a obecnie stwarzają dla nich zagrożenie. Dlatego duże znaczenie mają aktualne i wiarygodne informacje dotyczące bezpieczeństwa.
Jeszcze kilka lat temu Polacy z upodobaniem jeździli do Egiptu i Tunezji ze względu na liczne zabytki i ciepły klimat. Jednak ostrzeżenia o atakach terrorystycznych sprawiły, że niektóre biura podróży wycofały te kraje ze swojej oferty, a i sami turyści wolą nie narażać się na ryzyko. Dlatego zainteresowanie branży turystycznej przenosi się na kraje dotychczas mniej popularne, a obecnie uznawane za bezpieczne.
Dokąd zatem lepiej nie jeździć, a gdzie można się wybrać bez obaw? Lepiej nie kierować się doniesieniami w mediach, które nie zawsze są obiektywne. Warto sprawdzać bieżące komunikaty na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Na tej samej stronie można też wpisać nazwę interesującego nas państwa w wyszukiwarce. Jeśli wyszukiwanie nie przyniesie wyników, oznacza to, że danego kraju nie dotyczą aktualnie żadne ostrzeżenia. Natomiast jeśli ostatnio wystąpiły jakiekolwiek okoliczności mogące stwarzać ryzyko dla podróżujących, kraj może być oznaczony jednym z czterech statusów, w zależności od stopnia zagrożenia:
- „Zachowaj zwykłą ostrożność”;
- „Ostrzegamy przed podróżą” ;
- „Nie podróżuj”;
- Opuść natychmiast”.
Przykładowo, aktualny status Francji to „Ostrzegamy przed podróżą”. Ze względu na ostatnie zamachy terrorystyczne w Paryżu i Nicei wprowadzono tam stan wyjątkowy do listopada 2017 r. Należy się więc liczyć ze wzmożonymi kontrolami, a co za tym idzie, z większymi kolejkami przy wjeździe i wyjeździe. Trzeba też zachować szczególną ostrożność w miejscach publicznych i unikać zgromadzeń. Wenezuela ma status „Nie podróżuj” ze względu na niepokoje społeczne, przestępczość i braki w zaopatrzeniu w artykuły pierwszej potrzeby (w tym leki). Natomiast kraje takie jak Syria i Afganistan, gdzie prowadzone są działania wojenne i gdzie odnotowano ataki także na ludność cywilną, mają status „Opuść natychmiast”.
Innym wyznacznikiem może być raport Global Peace Index, zawierający zestawienie krajów świata według bezpieczeństwa (dostępny w języku angielskim). Poziomy bezpieczeństwa są oznaczane według skali: „bardzo wysoki” (kolor ciemnozielony), „wysoki” (jasnozielony), „średni” (żółty), „niski” (pomarańczowy), „bardzo niski” (czerwony) i „nie uwzględniono” (szary). W zestawieniu z roku 2017 na czele znalazła się Islandia, a tuż poniżej, w pierwszej dziesiątce, Nowa Zelandia, Portugalia, Austria, Dania, Czechy, Słowenia, Kanada, Szwajcaria i Irlandia. Dla porównania, Polska jest na 33. pozycji (spadek o 11 miejsc w porównaniu do roku ubiegłego) i ma status „wysoki”. Państwa o najniższym statusie to wspomniane już Afganistan i Syria.