Dokładnie 1 sierpnia minęły dwa lata odkąd wprowadzono bon turystyczny, czyli dodatkowe świadczenie do wykorzystania w ramach urlopu wypoczynkowego. Jak wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, wciąż prawie 800 tys. bonów czeka na aktywowanie. Zgodnie z przelicznikiem to ok. miliard złotych do wykorzystania dla polskich rodzin. Trzeba się jednak pospieszyć, ponieważ ważność bonów turystycznych mija z końcem września tego roku.
Czym jest bon turystyczny?
Bon turystyczny to świadczenie państwowe w całości wypłacane przez ZUS od początku sierpnia 2020 roku. Jego głównym celem była pomoc polskim rodzinom w zapewnieniu sobie wyjazdów wakacyjnych przy jednoczesnym wsparciu polskiej branży turystyczne po obostrzeniach wprowadzonych w walce z pandemią koronawirusa. Jak wynika z najnowszych danych udostępnionych przez ZUS, do dziś bon aktywowano ok. 3,5 mln razy co oznacza, że wciąż ponad pół miliona bonów jest niezrealizowanych. Bon można aktywować przez internetowe konto PUE lub podczas fizycznej wizyty w jednym z oddziałów ZUS.
Komu i w jakiej kwocie przysługuje bon turystyczny?
Pierwotnym założeniem bonu turystycznego było wsparcie branży turystycznej na czas wakacji 2020-2021. W związku z obostrzeniami, które, jak się okazało, zostały w naszym kraju wydłużone, termin skorzystania z bonu został wydłużony do 30 września 2022 roku. Bon przysługuje na każde niepełnoletnie dziecko, na które jego rodzice byli do końca 2021 roku uprawnieni do korzystania ze świadczenia 500 plus i było ono aktywnie pobierane. Dzieci urodzone w bieżącym roku nie są brane w tym przypadku pod uwagę. Ustawa wprowadzająca w Polsce bon turystyczny przewiduje, że na każde dziecko spełniające wcześniej wspomniane kryteria przypada 500 zł. Jeżeli dziecko zmaga się z niepełnosprawnością, przyznana kwota wyniesie 1000 zł.
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny?
Po aktywowaniu bonu przez ZUS otrzymujemy specjalny kod, który uprawnia nas do wykorzystania go w punktach związanych z wakacyjnym spędzeniem czasu takich jak: hotele, gospodarstwa agroturystyczne, restauracje czy parki rozrywki. Żeby móc wykorzystać bon w jakimś miejscu należy upewnić się, że dany podmiot znajduje się na rządowej liście miejsc, które są uprawnione do skorzystania z płatności poprzez bon turystyczny. W tej chwili płatność bonem przyjmuje około 28 tys. firm w całym kraju.