Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące branży turystycznej w okresie od stycznia do końca czerwca 2022. Okazało się, że z obiektów należących do krajowej bazy noclegowej skorzystało 14,7 miliona Polaków. To o niemal 200% więcej niż w zeszłym roku! Według analizy turystom zarówno polskim jak i zagranicznym udało się zająć aż 37,5 miliona pokoi, a wszystko to zaledwie w sześć miesięcy.
Branża turystyczna w ożywieniu
Bieżący rok był wyjątkowo udany dla branży turystycznej. Jak wspominaliśmy na wstępie, z krajowych obiektów noclegowych skorzystało 14,7 miliona turystów, którym udzielono łącznie 37,5 miliona noclegów. To wzrost o 177,1% w porównaniu z tym samym okresem w 2021. Bieżący rok oznaczał też większe wykorzystanie dostępnych miejsc noclegowych. Jeszcze rok temu zajętych było niecałe 20% pokoi, w omawianym półroczu było to już 36,2%. Na te wyniki z pewnością miało wpływ zniesienie obostrzeń związanych z pandemią.
Wzrosty są oczywiście związane również z sezonami turystycznymi. Najmniej turystów przebywało w hotelach, pensjonatach i na kwaterach prywatnych w styczniu. Było ich wtedy 1,7 miliona, jednak i tak liczba ta oznacza ośmiokrotny wzrost w porównaniu z zeszłym rokiem. Najwięcej osób meldujących się w obiektach noclegowych było w czerwcu. Zanotowano wtedy aż 3,5 miliona takich przypadków. Oznacza to wzrost rok do roku o 54,3%
Gdzie nocujemy na urlopie?
W pierwszych sześciu miesiącach 2022 roku najwięcej turystów nocowało w hotelach. Według danych GUS było ich 10,6 miliona. Przy tym 1,1 miliona wybrało inne obiekty hotelowe, takie jak pensjonaty. A 690 tysięcy zameldowało się w ośrodkach wczasowych. Sporą popularnością cieszyły się też uzdrowiska i ośrodki szkoleniowo-wypoczynkowe. Wybrało je odpowiednio 375,3 tysiąca i 346,8 tysiąca osób.
W porównaniu z zeszłym rokiem odnotowano wzrost zainteresowania wszystkimi rodzajami krajowych obiektów noclegowych. Ponad trzykrotnie więcej turystów spędziło noc w schroniskach, hotelach i schroniskach młodzieżowych. Przy czym w tych ostatnich obiektach odwiedzających było najmniej. Jednak nadal zainteresowanie nimi było prawie trzy razy większe w skali rok do roku.
Gdzie i kto wyjeżdża?
Największy wzrost zainteresowania bazą noclegową odnotowano na Mazowszu i w Wielkopolsce. Odpowiednio było to 2,6 mln i 2,3 miliona odwiedzających. W województwie mazowieckim odnotowano tym samym niemal cztery razy więcej turystów niż w tych samych miesiącach 2021 roku. Najmniejszy wzrost zajętych pokoi według danych GUS nastąpił w województwie podlaskim. Mimo to turystów było tam więcej o niemal 90%
Aż 84,2% turystów korzystających z noclegów stanowili Polacy. Było ich 12,4 miliona. Osoby odwiedzające nasz kraj, czyli przyjezdni z zagranicy, stanowili niemal 16% wszystkich turystów, co zamyka się w liczbie 2,3 miliona. Było ich więc aż sześć razy więcej niż w analogicznych miesiącach zeszłego roku.
Wśród obcokrajowców najwięcej osób odwiedzających nasz kraj stanowili Europejczycy- było ich 2 miliony, czyli 85,3% ogólnej liczby turystów zagranicznych. W tej grupie według raportu GUS najwięcej było Niemców – 550,1 tysiąca. Zaraz za nimi uplasowali się Ukraińcy, a następnie obywatele Wielkiej Brytanii. Było ich odpowiednio 424,3 tysiąca i 167,6 tysięcy.