Brazylia przyciąga turystów ciepłym klimatem, licznymi zabytkami i piaszczystymi plażami. Jest to kraj kontrastów – z jednej strony wielkie metropolie (Rio de Janeiro, Sao Paulo), a z drugiej miejsca nietknięte cywilizacją. Przedstawiamy porady dla osób wybierających się do Brazylii.
Przepisy i wskazówki
Nie ma obowiązku wizowego na pobyt w celu turystycznym do 90 dni.
Walutą jest real (ok. 1,2 PLN). Ceny są zbliżone do polskich.
Karty kredytowe są akceptowane niemal wszędzie. Gorzej może być z kartami do bankomatu wydanymi poza Brazylią.
Problemem może być zróżnicowanie wtyczek i zasilaczy w różnych rejonach kraju. Napięcie w sieci to zarówno 110, jak i 220 V, w zależności od lokalizacji. Dlatego przed wyjazdem sprawdźmy, jakie jest używane w stanie, do którego się wybieramy. Na południu powinniśmy móc używać europejskich urządzeń bez przeszkód. Na północy może być potrzebny adapter.
Brazylia jest krajem względnie bezpiecznym, choć, jak zresztą gdziekolwiek, nie ma stuprocentowej gwarancji, że nic się nie wydarzy. Zdarzają się napady rabunkowe, więc w miarę możliwości nie nośmy ze sobą kosztownych przedmiotów i nie zapuszczajmy się w dzielnice o nie najlepszej sławie.
Może wystąpić zagrożenie dengą, ziką i żółtą febrą. Szczepienia nie są wymagane, ale warto się zaszczepić na żółtą febrę, a także wirusowe zapalenie wątroby typu A i B (jeśli przyjęliśmy trzy dawki szczepienia na WZW B jako dziecko, już nie ma takiej konieczności). Na dengę i zikę nie ma szczepionek. Jednak można zmniejszyć ryzyko zachorowania poprzez stosowanie środków odstraszających komary.
Warto mieć kopie dokumentów (jak zresztą na wszystkich wyjazdach). Dzięki temu zapobiegniemy zgubieniu oryginałów (można je zostawić np. w hotelowym sejfie), a jeśli już do tego dojdzie, łatwiej będzie otrzymać nowe.
Pogoda i klimat
Brazylia znajduje się w strefie klimatu równikowego (ok. 90% powierzchni kraju) i podrównikowego.
Lato trwa od grudnia do marca i wtedy również jest tzw. wysoki sezon. Panują wtedy upały i występuje najwięcej opadów. Jest wtedy największy tłok, gdyż na ten czas przypadają również wakacje. Jednak jeśli chcemy trafić na karnawał w Rio (zaczynający się zawsze w sobotę przed Środą Popielcową), nie uda się uniknąć wysokiego sezonu.
Natomiast jeśli nie zależy nam na karnawale, a nie lubimy upałów, możemy się wybrać do Brazylii zimą, gdy jest sucho i nieco chłodniej, ale nadal ciepło. Poza sezonem możemy też trafić na tańsze noclegi.
Zwróćmy uwagę na częste ulewne deszcze i weźmy ze sobą okrycia przeciwdeszczowe. Koniecznie weźmy też coś do ochrony przed ostrym słońcem – okulary przeciwsłoneczne, kosmetyki z filtrem i lekkie nakrycie głowy.
Transport
Sieć autobusowa jest dobrze rozwinięta. Autobusy są najbardziej polecanym środkiem transportu. Dostępne są różne standardy, więc można znaleźć pewien kompromis między komfortem a ceną. Nawet w ramach poszczególnych klas standardu bywają spore rozbieżności – wiele zależy od konkretnego przewoźnika. Zdarza się, że nawet w najniższej klasie można komfortowo podróżować za przystępną cenę. Dobrze rozwinięte są też krajowe połączenia lotnicze. W dużych miastach (Sao Paulo, Rio de Janeiro) można się przemieszczać metrem. Natomiast brazylijska sieć kolejowa jest ograniczona jedynie do kilku tras.
Co zobaczyć
Wspomniane już Rio słynie z karnawału, podczas którego odbywa się rywalizacja między szkołami samby, a kluby organizują imprezy kostiumowe. Jednak bogate życie kulturalne i towarzyskie miasta trwa przez cały rok. Na samo Rio warto sobie zarezerwować kilka dni. Podczas pobytu warto zobaczyć m.in. plaże Copacabana (najbardziej znaną w Brazylii) i Ipanema, pomnik Chrystusa Odkupiciela zaliczany do siedmiu nowych cudów świata, a także górę zwaną Głową Cukru, znajdującą się nad zatoką Guanabara.
Dla miłośników wspólczesnej architektury bardzo interesująca okaże się stolica kraju – Brasilia. Warto zobaczyć ją z góry, gdyż jest zbudowana na nietypowym planie, który jest porównywany do samolotu, kondora albo łuku ze strzałą. W mieście znajduje się wiele budynków o nietypowych kształtach, np. katedra czy budynek parlamentu. Obiekty są od siebie oddalone, więc poruszanie się pieszo po mieście jest niewygodne. Na szczęście transport jest dobrze rozwinięty.
Sao Paulo to największe miasto w kraju. Są tam liczne muzea, z których chyba najbardziej znanym jest Muzeum Sztuki. Znajduje suię tam mnóstwo dzieł artystów europejskich i brazylijskich. Wart odwiedzenia jest także park miejski – Parque Ibirapuera, gdzie można spacerować, uprawiać sporty, a także przejść się do muzeum i planetarium.
Spośród miast godny uwagi jest także Salvador – dawna stolica. Obecnie jest on stolicą stanu Bahia. Jest to miasto kolonialne z mnóstwem zabytków, głównie barokowych. Pelhourinho to według UNESCO najlepiej zachowany zespół budynków XVII- i XVIII-wiecznych w obu Amerykach. Można tam również podziwiać pokazy capoeiry. Kultura afrobrazylijska jest tam widoczna także w muzyce, kuchni i rękodziele.
Imponująca jest także brazylijska przyroda. Na terenie kraju znajduje się 71 parków narodowych. Spośród nowych siedmiu cudów świata natury aż dwa znajdują się w Brazylii. Są to Amazonia i wodospady w Foz do Iguaçu. Na terenie Amazonii żyje ok. 30 proc. znanych gatunków roślin i zwierząt. Natmiast w parku narodowym Foz do Iguaçu znajduje się łącznie 275 wodospadów.
W Brazylii znajduje się mnóstwo zabytków, głównie z epoki kolonialnej. 21 z nich zostało wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W Brazylii jest wiele budowli w stylu barokowym i rokokowym– zarówno kościołów, jak i obiektów świeckich.
Kuchnia
W kuchni brazylijskiej można dostrzec wpływy europejskie, indiańskie i afrykańskie. Często stosowane składniki potraw to np. owoce morza, mleko kokosowe, różne mięsa, fasola, maniok, a także różne części palmy (olej palmowy, serca palmy).
Mięso jest przede wszystkim grillowane. Podaje się je z pikantnymi sosami.
Typowym daniem jest feijoada – potrawa z czarnej fasoli i różnych gatunków mięsa z przyprawami. Podaje się ją z ryżem oraz sosem molho da pimenta. Można ją uznać za brazylijską wersję gulaszu.
Kawa jest mocna i słodka. Do niej podaje się rozmaite słodycze, np. kulki z kokosa czy z orzeszków ziemnych.