Przewodnik po Bułgarii

MonumentalDoom/bigstockphoto.com

MonumentalDoom/bigstockphoto.com

Bułgaria od lat cieszy się popularnością wśród turystów – szczególnie ze względu na klimat, plaże i góry. Jeśli wybierasz się do Bułgarii, mamy dla Ciebie kilka wskazówek, które mogą być przydatne.

Klimat

Większość terytorium Bułgarii charakteryzuje się klimatem umiarkowanym ciepłym suchym, natomiast na południu i nad Morzem Czarnym panuje podzwrotnikowy kontynentalny. Typowe są ciepłe, suche, słoneczne lata, przy czym odczuwalna temperatura nie jest aż tak wysoka, by wydawała się uciążliwa. Najlepiej jechać na urlop do Bułgarii od maja do października. Woda w Bułgarii latem jest ciepła – średnio 23°C, choć w sierpniu potrafi osiągać 29°C.

Dojazd i transport

Jeśli chodzi o możliwości dotarcia do Bułgarii, mamy ich kilka. Najszybszy jest oczywiście przelot samolotem, choć zarazem wychodzi najdrożej. Dużo tańszy jest przejazd autokarem, choć trwa on wiele godzin (przeważnie trzydzieści kilka, wliczając postoje). Po drodze możemy oglądać, w zależności od trasy, Czechy lub Słowację, Węgry i Rumunię lub Bośnię. Podróż pociągiem trwa nieco krócej niż autobusem i musimy się liczyć z koniecznością minimum dwóch przesiadek. Można też się wybrać samochodem; wychodzi to korzystnie pod względem finansowym, zwłaszcza jeśli uda nam się zebrać kilka osób. Można wybrać trasę przez Serbię (szybciej, ale drożej – płatne autostrady!) lub przez Rumunię (wolniej, ale niższy koszt, także noclegów).

Po Bułgarii możemy łatwo i szybko przemieszczać się autobusem. Popularne są też minibusy – zwróćmy uwagę, że ich przystanki nie są wyraźnie wyznaczone, więc aby do nich wsiąść, należy zasygnalizować to kierowcy machaniem ręką lub dołączyć do grupy osób czekających. Korzystne cenowo i wygodne są również taksówki. Pociągi są niedrogie, ale jadą bardzo wolno.

Jedzenie

W Bułgarii jest dużo restauracji oferujących lokalne potrawy w przystępnych cenach. Bardzo popularne są potrawy z mięsa mielonego pieczone na grillu. Kuchnia bułgarska wyspecjalizowała się również w daniach z warzyw przyrządzanych na rozmaite sposoby. Warto także spróbować białego sera i dań z niego. Bardzo typową potrawą jest banica – zwijany placek przekładany serem, szpinakiem bądź, w wariancie słodkim, owocami.

Co warto odwiedzić

Miłośnicy plażowania mają do dyspozycji niemal całe wybrzeże z mnóstwem kurortów. Najbardziej słynne miejsca to Słoneczny Brzeg, Złote Piaski, Pomorie, Achtopol, Sozopol i Warna. Jednak jeśli nie przepadamy za tłumami turystów, możemy się wybrać do spokojniejszych miejscowości, takich jak Bałczik czy Kiten. Osoby, które chcą uciec od cywilizacji i lubią dzikie biwaki, powinny wybrać się na Karadere – ostatnią dziką plażę w Bułgarii. Miłośnikom surfingu polecamy Arkutino.

Jednym z najciekawszych miejsc jest Pobitite Kamuni (Kamienny Las), znajdujący się ok. 18 km na zachód od Warny. Jest to piaszczysta pustynia o powierzchni ok. 50 km², na której znajdują się kamienne kolumny różnej wysokości i grubości. Jeśli chodzi o ich pochodzenie, istnieje aż 15 hipotez, ale raczej mało prawdopodobne jest, że zostały stworzone przez człowieka. Przypuszcza się, że przed milionami lat znajdowało się tam dno morza, a tajemnicze kształty zostały uformowane przez wodę. Wstęp jest bezpłatny, lecz mamy możliwość wynajęcia przewodnika za dodatkową opłatą.

Główną atrakcją miasta Warna jest Park Nadmorski (Primorski). Znajdują się tam m.in.: delfinarium, planetarium, akwarium, Aleja Astronautów i zegar słoneczny. Jest to idealne miejsce na przechadzkę lub po prostu relaks nad morzem.

Porady i ciekawostki

Walutą obowiązującą w Bułgarii jest lev, dość łatwy do przeliczenia na złotówki, gdyż wartość jednego leva wynosi trochę ponad 2 zł. Jeśli chodzi o wymianę na euro, obowiązuje stały kurs – 1 lev = 1,95 euro (choć trzeba uważać na niektóre kantory, które oferują kurs 1,59 euro!).

Najlepiej nosić ze sobą gotówkę, gdyż nie wszędzie można trafić na bankomaty i, co może być niemiłą niespodzianką, w wielu sklepach i restauracjach nie da się płacić kartą.

Uważajmy na różnice w sygnalizowaniu potwierdzeń i zaprzeczeń – zazwyczaj kiwanie głową w Bułgarii oznacza „nie”, natomiast kręcenie – „tak”. Jednak zdarzają się Bułgarzy, którzy stosują także system przyjęty w naszym kraju, więc lepiej zwracać uwagę na słowa „da” (tak) lub „ne” (nie).

Jeśli chodzi o komunikację, część słów w języku bułgarskim jest podobna do polskich albo przynajmniej może się z czymś skojarzyć, więc są spore szanse, że nawet mówiąc po polsku zostaniemy jako tako zrozumiani. W kurortach można się porozumieć po niemiecku i rosyjsku. Znacznie trudniej jest z angielskim – znają go głównie ludzie młodzi w większych miastach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *