Cypr, a właściwie Republika Cypryjska, jest państwem znajdującym się na wyspie o tej samej nazwie, położonej we wschodniej części Morza Śródziemnego. Od lat cieszy się ogromną popularnością wśród turystów – w 2013 roku turystyka wygenerowała przychody na poziomie 2,917 mld dolarów. Co ich przyciąga? Klimat, plaże, możliwość uprawiania sportów wodnych, a także fakt, że jest to nadal jeden z najbezpieczniejszych krajów w basenie Morza Śródziemnego.
Należy zwrócić uwagę, że północna część wyspy Cypr jest zajmowana przez Turecką Republikę Cypru Północnego, kraj nieuznawany na arenie międzynarodowej, zamieszkały głównie przez ludność turecką; występują tam znaczące różnice w porównaniu do południa.
Atrakcje turystyczne
Co warto zwiedzić na Cyprze? Ciekawym miejscem jest Nikozja – interesujący jest fakt, że jest to obecnie jedyna na świecie podzielona stolica i przez jej środek przebiega linia demarkacyjna między częścią grecką a turecką. Atrakcje Nikozji to m. in. Muzeum Cypryjskie i Muzeum Bizantyjskie, Selimiye Camii (meczet, który kiedyś był katedrą) czy Bedestan. Jednym z większych miast jest Limassol (Lemesos) – port będący centrum produkcji wina, gdzie można przejść się na Stare Miasto z zabytkowymi kamieniczkami; wart obejrzenia jest także Zamek Kolossi. W Pafos i okolicach można zobaczyć mozaiki (odkryte przez polską misję archeologiczną pod kierownictwem prof. Kazimierza Michałowskiego) i wioskę Palaipafos położoną w miejscu, gdzie przed wiekami znajdowała się starożytna osada. W górach Troodos zwraca uwagę Olimbos (najwyższy szczyt na Cyprze, o wysokości 1952 m n.p.m.); znajduje się tam też 10 bizantyjskich kościołów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz słynny klasztor Kykkos.
Miłośnikom wędrówek i sportów można polecić wspomniane góry Troodos, a także okolice Protaras, Pafos i Polis. W większych miastach portowych można wynająć łodzie. Działa też wiele szkółek i klubów nurkowych.
Transport
Na Cypr można dotrzeć samolotem – Warszawa ma bezpośrednie połączenia z Larnaką, ale możliwe są też przesiadki we Frankfurcie, Budapeszcie, Pradze lub Paryżu. Bilety kosztują ok. 1500 zł. Jeśli chodzi o przemieszczanie się po samej wyspie, kursują tam autobusy, ale głównie między dużymi miastami. Najlepiej jest korzystać z taksówek wieloosobowych (busów) – tzw. service-taxi, zwanych na północy dolmusz. Można również wypożyczyć samochód, lecz ceny mogą być wysokie – zależą one od sezonu i klasy samochodu. Uwaga – na Cyprze obowiązuje ruch lewostronny! Ciekawostką jest, że na wyspie od połowy XX w. nie kursują pociągi.
Kuchnia
Popularne jest połączenie kuchni bliskowschodniej z brytyjską (zdaniem niektórych turystów dość niefortunne). Natomiast jeśli chcemy poznać lokalne dania, najlepiej jest wybrać się do małej, swojsko wyglądającej, nawet niepozornej restauracji, a tam zamówić meze – jest to posiłek składający się z niewielkich ilości rozmaitych potraw, więc wszystkiego można spróbować po trochę. Typowe potrawy i napoje to airani (ayran) – rozcieńczony jogurt z liśćmi mięty; różnego rodzaju ciastka i pierożki z nadzieniami (np. kolokotes – z dynią, pszenicą i rodzynkami; börek – z mięsem; manti – z mielonym mięsem, polane jogurtem z czosnkiem), a także rozmaite słodycze – lody, kandyzowane owoce czy rachatłukum. Warto również spróbować tradycyjnej kawy po cypryjsku, parzonej w specjalnym dzbanuszku z długą rączką.
Pieniądze i ceny
Walutą obowiązującą na Cyprze jest euro. Sieć banków jest dość dobrze rozwinięta, dzięki czemu bez problemu można korzystać z bankomatów i wymieniać waluty. Akceptowane są wszystkie formy płatności, w tym karty kredytowe. Natomiast jeśli znajdziemy się w Tureckiej Republice Cypru Północnego, zwróćmy uwagę, że walutą jest lir turecki; płatności w euro są jednak również możliwe, choć nie zawsze opłacalne.
Najwyższe ceny obowiązują w sezonie turystycznym, od wczesnej wiosny do jesieni (zwłaszcza w lipcu i sierpniu). Dzienny minimalny wydatek dla turysty to ok. 50 euro przy sporych oszczędnościach (korzystanie z transportu publicznego, noclegi w tanich hotelach, przygotowywanie większości posiłków we własnym zakresie). Natomiast jeśli chcemy podróżować w wyższym standardzie (sypiać w lepszych hotelach, jeździć wynajętym samochodem i jadać po dwa posiłki dziennie w restauracji) – musimy się liczyć z wydatkami rzędu 85-90 euro dziennie.
Ciekawostki
- Gniazdka elektryczne na Cyprze są inne niż w Polsce (na południu płaskie jak w Wielkiej Brytanii, na północy z trzema bolcami lub RJ11), więc trzeba pamiętać, by wziąć ze sobą adapter.
- Na Cyprze obowiązuje ruch lewostronny.
- Ze względu na sjestę, typowe godziny otwarcia sklepów i urzędów to 9-13, a potem 15-17 (niektóre obiekty w sezonie do 20).
- Języki urzędowe to grecki i turecki, ale można się porozumieć po rosyjsku i angielsku.