Przewodnik po Japonii

SeanPavonePhoto/bigstockphoto.com

Japonia to kraj kontrastów – z jednej strony możemy tu znaleźć najnowocześniejszą technikę i wielkie metropolie, z drugiej – wielowiekową tradycję, ceremonie i rytuały, których nie można spotkać nigdzie indziej. Japonia jest egzotyczna i interesująca ze względu na swoją niezwykłą kulturę, a zarazem dobrze przygotowana na przyjęcie turystów.

Przepisy i zasady

Gdy wybieramy się do Japonii, nie ma obowiązku posiadania wizy przy pobycie w celu turystycznym, prywatnym bądź służbowym do 90 dni.

Przy wjeździe do Japonii obowiązkowa jest procedura imigracyjna polegająca na pobraniu odcisków palców, sporządzeniu fotografii twarzy oraz rozmowie z urzędnikiem imigracyjnym.

Nie są wymagane żadne szczepienia. Jednak przed wyjazdem warto się ubezpieczyć od kosztów leczenia, gdyż są one bardzo wysokie.

Można wwieźć dowolną sumę pieniędzy, ale nie można wwozić: żywności pochodzenia zwierzęcego, kwiatów, owoców, roślin, nasion, narkotyków, stymulantów, broni, amunicji ani materiałów pornograficznych.

Transport

W Japonii turyści nie mogą wynajmować samochodów. Autostrady są płatne i drogie. Obowiązuje ruch lewostronny.

Sieć połączeń kolejowych i autobusowych jest bardzo dobrze rozwinięta, a same pojazdy są komfortowe. Jednak koszty transportu są dość wysokie, więc zaleca się wykupienie Japan Rail Pass, czyli karty pozwalającej na nieograniczone poruszanie się transportem publicznym (pociągami, autobusami i promami) w określonym przedziale czasu. Można ją zamówić przez internet.

W dużych miastach, takich jak Tokio, Osaka, Kioto i Jokohama, najszybszym i najdogodniejszym środkiem transportu jest metro.

Klimat

Japonia znajduje się w zasięgu trzech stref klimatycznych: zwrotnikowej, podzwrotnikowej i umiarkowanej ciepłej. Występują tu cztery pory roku. Latem częste są wysokie temperatury, co w połączeniu z wilgotnością powietrza może być dla wielu osób męczące, więc nie jest to najlepszy czas na wyjazd. Z kolei zimą występują mrozy i opady śniegu. Lepiej wybrać się do Japonii wiosną lub jesienią; jesień jest bardziej polecana ze względu na duży ruch turystyczny wiosną.

Co zwiedzić

Zwykle pierwszym miejscem, jakie przychodzi na myśl turystom, jest stolica – Tokio. Tylko w samym tym mieście liczba atrakcji turystycznych jest ogromna, więc ograniczymy się do wymienienia kilku z nich. Jeśli chcemy zwiedzić tradycyjną świątynię, najpopularniejszą jest Asakusa. W Muzeum Narodowym można się zapoznać z historią i kultura Japonii. Miłośnicy zakupów mogą się z kolei przejść do dzielnicy Harajuku. Ciekawe, że w Tokio i okolicach znajdują się obiekty wzorowane na słynnych budowlach z innych krajów – Tokyo Tower prezypominająca Wieżę Eiffla oraz Statua Wolności (mniejsza wersja tej bardziej znanej z USA) na wyspie Odaiba.

Z kolei Kioto, dawna stolica, jest miastem, w którym możemy zwiedzić zabytkowe budowle, takie jak Pałac Cesarski, Willa Katsura, Złoty i Srebrny Pawilon, Kiyomizu-dera, Ryōan-ji. Zabytki Kioto są wymienione na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Hiroszima jest najbardziej znana jako miejsce ataku atomowego. Na terenie, na którym atak miał miejsce, obecnie znajduje się Peace Memorial Park. Znajdują się tam również pomniki i inne obiekty upamiętniające tamte wydarzenia, w tym muzeum.

Przydatne informacje

Japonia jest krajem bezpiecznym o niskiej przestępczości. Jednak dość często występują trzęsienia ziemi.

Można się porozumieć po angielsku, choć wymowa Japończyków bywa specyficzna i trudna do zrozumienia.

Przygotujmy się na płacenie gotówką. Nie wszędzie można płacić kartą, a karty wydane poza Japonią też mogą nie być honorowane. Natomiast w bankomatach możemy bez problemu wypłacić gotówkę korzystając z międzynarodowych kart płatniczych.

Napięcie w gniazdkach elektrycznych wynosi 110 V. Wtyczki mają dwa płaskie bolce (typ A). Trzeba więc zaopatrzyć się w przejściówkę.

Nie ma zwyczaju targowania się ani dawania napiwków.

Japońska etykieta może nam się wydawać dość skomplikowana, ale na szczęście Japończycy nie wymagają bezwzględnego jej przestrzegania od obcokrajowców. Pamiętajmy, by podawać przedmioty oburącz. Nie ma zwyczaju podawania ręki na powitanie – zamiast tego wymienia się ukłony. Przed wejściem do prywatnych mieszkań, a także miejsc o tradycyjnym charakterze, takich jak świątynie, niektóre restauracje i hotele, należy zdjąć buty.

Kąpiel w japońskich łaźniach wygląda inaczej niż w Europie. Przed kąpielą należy się dokładnie umyć pod natryskiem, a dopiero potem możemy się zanurzyć w kąpieli – już bez mydła.

Kuchnia

Kuchnia japońska jest uznawana za najzdrowszą na świecie. Dowodem tego może być bardzo niewielka liczba osób otyłych.

Podstawą kuchni są ryby, owoce morza, warzywa i ryż. Tradycyjnie w Japonii jada się niewiele mięsa, głównie drobiu i dzikiego ptactwa, choć japońska wołowina jest bardzo ceniona. Rzadko używa się przypraw w znanej nam formie; zamiast nich stosowane są inne składniki nadające smak, np. fermentowane sosy i buliony.

Chyba każdy z nas słyszał o sushi, które można przyrządzać na mnóstwo sposobów i z rozmaitymi składnikami. Inne popularne potrawy to ramen, sobu i udon – dania na bazie makaronu w wywarze mięsnym lub rybnym z dodatkami. Z kolei sukiyaki to wołowina gotowana w bulionie z warzywami i tofu. Okonomiyaki to potrawa z ciasta naleśnikowego, kapusty oraz innych składników do wyboru (np. jajek, ryb, mięsa czy warzyw).

Restauracje japońskie są dość drogie, ale jest też sporo tanich lokali z kuchnią chińską czy tajską. W sklepach spożywczych można też kupić gotowe zestawy w pudełkach do podgrzania – obento.

One thought on “Przewodnik po Japonii

  1. Kasia

    Wyjazd do Japonii to moje marzenie! Przygotowuje się do tego wyjazdu już od jakiegoś czasu i przeczytałam chyba wszystkie poradniki 😀 Jestem już po rozmowie z lekarzem i zdecydowałam się na szczepionkę przeciw japońskiemu zapalenie mózgu. Pan doktor też udzielił mi kilku cennych wskazówek jak postępować już na miejscu, o których nie przeczytałam w Internecie więc polecam przed wyjazdem też udać się do specjalisty w swojej okolicy 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *