Przewodnik po Kubie

julianpetersphotography/bigstockphoto.com

Republika Kuby składa się z wyspy Kuby (największej na Morzu Karaibskim) i grupy mniejszych wysepek. Kraj słynie z rumu i cygar, Fidela Castro i starych samochodów, ale także z malowniczych plaż. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek dla osób, które chciałyby odwiedzić ten kraj.

Przepisy, zasady, wskazówki

Wymagane jest posiadanie wizy lub tzw. karty turysty, która jest ważna przez 30 dni od wjazdu. Można ją wyrobić w ambasadzie kubańskiej w Warszawie (zalecane) lub na lotnisku w Hawanie. Ważne jest też, by paszport był ważny przez co najmniej 3 miesiące od daty wyjazdu z Kuby.

Zwróćmy uwagę, że nie możemy zarezerwować noclegu na Kubie przez popularne serwisy hotelowe dla turystów. Pozostaje nam albo wyjazd zorganizowany z noclegami w hotelach all inclusive rezerwowanymi przez biuro podróży, albo skorzystanie z casa particular, czyli pokojów i apartamentów wynajmowanych w prywatnych domach, których właściciele otrzymali pozwolenie na taką działalność. Budynki, które oferują noclegi, są oznaczone logo z dwoma niebieskimi trójkątami na białym tle. Ich właściciele odprowadzają podatki od najmu i zgłaszają pobyt turystów (na Kubie istnieje obowiązek meldunkowy), więc wszystko odbywa się legalnie. Korzystając z casa particular możemy doświadczyć autentycznej atmosfery kubańskiego domu i poznać zwyczaje mieszkańców. Warto jednak korzystać z poleconych adresów, gdyż warunki bywają bardzo zróżnicowane i nie wszyscy gospodarze są uczciwi.

Szczepienia ochronne nie są wymagane. Należy uważać na zatrucia pokarmowe – nie pić nieprzegotowanej wody ani nie jeść niemytych warzyw i owoców.

Polskie prawo jazdy jest honorowane przez 6 miesięcy. Jednak zalecane jest międzynarodowe prawo jazdy.

Na Kubie funkcjonują dwie waluty: peso kubańskie (CUP) i peso wymienialne (CUC) o równowartości ok. 1 dolara. Za peso wymienialne można kupić towary w sklepach przeznaczonych specjalnie dla turystów. Jedno CUC to ok. 25 CUP. Niestety zdarzają się przypadki wykorzystywania faktu, że niektórzy turyści nie rozróżniają tych walut – np. ceny są podawane w CUP, ale gdy turysta płaci w CUC, nie jest wyprowadzany z błędu i płaci 25 razy za dużo.

Na wymianę walut najlepiej wziąć ze sobą euro w gotówce. Przy wymianie dolarów w kantorze trzeba dopłacić 10% podatku. Trudno też o bankomaty.

Leki na Kubie nie są łatwo dostępne, więc warto wziąć ze sobą zaopatrzoną apteczkę.

Zwróćmy uwagę, że kubański system hotelowych gwiazdek nie odpowiada polskiemu. Powinniśmy się nastawić na niższy standard niż ten, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Nawet hotele cztero- i pięciogwiazdkowe bywają podniszczone i dawno nieremontowane.

Klimat

Od maja do końca października na Kubie jest pora deszczowa, a wilgotność powietrza jest bardzo wysoka. Mogą wtedy nawet wystąpić huragany. Dlatego lepiej jest wybrać się na Kubę zimą lub wiosną, choć z kolei w okresie Bożego Narodzenia można trafić na tłumy turystów.

Sezon turystyczny trwa cały rok, ale szczyt sezonu przypada zimą, od grudnia do kwietnia.

Transport

Na Kubie nieźle rozwinięta jest komunikacja autobusowa między miejscowościami(Viazul i Transtur), a ceny przejazdów zbliżone do polskich. Bilety można kupić w informacji turystycznej i biurach podróży.

Taksówki są dość drogie i warto ustalić z kierowcą cenę przed kursem. Są także taksówki motorowe i rowerowe, zabierające po 2 osoby, tańsze od zwykłych taksówek.

Co zwiedzić

Miłośnikom opalania i sportów wodnych spodobają się oczywiście wspomniane rajskie plaże. Jednak na Kubie znajdziemy atrakcje nie tylko dla plażowiczów.

Najczęściej zwiedzanym miastem jest stolica – Hawana. Wycieczkę po Hawanie najlepiej zacząć od najstarszej dzielnicy – Habana Vieja, która została wpisana na listę zabytków UNESCO. Znajduje się tam m.in. XVII-wieczna katedra Niepokalanego Poczęcia.

Santiago de Cuba jest drugim co do wielkości miastem Kuby. Znajduje się tu wiele galerii i muzeów – jedno z nich mieści się w najstarszym budynku w kraju.

Szczególny klimat ma także zabytkowe miasto Trinidad. Warto też przejść się na tamtejsze plaże, a w pobliżu masta zwiedzić Dolinę Cukrową (Valle de los Ingenios) z pozostałościami rezydencji dawnych plantatorów trzciny cukrowej.

Kuchnia

Kuchnia kubańska jest połączeniem kuchni europejskich (głównie hiszpańskiej), karaibskich i kreolskich. Ograniczeniem jest utrudniona dostępność niektórych składników (ich wysokie ceny oraz system kartek). Natomiast tanie i łatwo dostępne są rośliny strączkowe, warzywa bulwiaste, owoce i ryż. Dlatego z tych produktów najczęściej przygotowuje się kubańskie dania.

Śniadanie to zwykle białe pieczywo z marmoladą, owoce i soki owocowe oraz kawa. Trudniej jest o sery i wędliny, choć również się pojawiają. Można także zjeść jajecznicę lub omlet.

Na Kubie łatwo kupić jedzenie na ulicy – bułki z nadzieniem, pizzę, hot-dogi i słodkie placki. Na obiad jako danie główne podaje się mięso z kurczaka lub wieprzowinę, do którego popularnym dodatkiem jest ryż z czarną fasolą. Mięso podaje się także z duszonymi warzywami lub surówką. Z zup popularne są fasolowa, czosnkowa i dyniowa.

Z alkoholi najbardziej znany jest oczywiście rum. Jest on składnikiem drinków, które zdobyły popularność na całym świecie – mojito (biały rum, woda sodowa, sok cytrynowy, cukier, lód, mięta) i cuba libre (rum z coca-colą i lodem).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *