Stolica Federacji Rosyjskiej cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wycieczek, zarówno ojczystych, jak i zagranicznych. Gdyby zamknąć opis tego miasta w jednym krótkim wyrażeniu, to trzeba byłoby powiedzieć, że to kraj różnorodności. Z jednej strony przepiękne złote kopuły na dachach cerkwi i niesamowity Kreml, z drugiej ubogie osiedla i szara rzeczywistość dawnego Związku Radzieckiego.
Wybierając się na wycieczkę do największego Państwa Europy, nie można ominąć takiego obiektu jak Kreml. Siedziba Prezydenta Rosji i kancelarii jest najpopularniejszą atrakcją Moskwy. Położony na wzgórzu Kreml, przez wzgląd na bezpieczeństwo władz, jest dostępny dla turystów tylko w części. Mimo tego, na zwiedzenie wszystkich atrakcji znajdujących się w grodzie trzeba byłoby odrębnej wycieczki. Do najciekawszych zabytków Kremla należą:
Wieża Troicka – zbudowana w XV wieku budowla jest najwyższą wieżą w grodzie. Przez jej wrota wchodzili na Kreml patriarchowie oraz córki i małżonki carów.
Dzwonnica Iwan Wielikij – zbudowana w XVI wieku wieża została najpierw wzniesiona, a następnie podwyższona, co sprawiło, że na tamte czasy była najwyższa w całej Moskwie. Obok niej postawiono drugą dzwonnicę Uśpieńską, na której znajduje się aż 21 dzwonów. Pod dzwonnicą leży największy na świecie dzwon Car, który podczas jednego z pożarów Kremla spadł i roztrzaskał się na kawałki, a gdy próbowano go odlać ponownie, drugi pożar również w tym przeszkodził.
Na Kremlu warto jeszcze zwiedzić wieżę Spasską, Pałac Zjazdów i Pałac patriarchy. Na uwagę z pewnością zasługuje Wielki Pałac Kremlowski, Sentat czy Ogród Aleksandrowski, czyli przepiękny park z przepływającą pod nim rzeką oraz grobem nieznanego żołnierza.
Plac Czerwony to również jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Moskwie. Znajduje się tuż obok Kremla, w samym centrum miasta. Początkowo, czyli od XV wieku, było to największe w Moskwie targowisko. Z czasem zaczęto wykorzystywać je jako miejsce świętowania uroczystości i defilad. Plac Czerwony nie zawsze tak się nazywał; na samym początku nazywano go „Pożar”, a następnie od słowa „krasny” zaczęto nazywać go czerwonym. Na Placu oraz wokół niego, znajduje się wiele zabytków takich jak Mauzoleum Lenina, Sobór Wasyla Błogosławionego i Kreml.
Galeria Trietiakowska to XVI-wieczne muzeum założone przez kupca Pawła Trietiakowa. Aktualnie jest miejscem wystaw najlepszych dzieł sztuki w Rosji. To jedno z największych na świecie miejsc tego typu – już w chwili otwarcia posiadała 1276 obrazy, 471 rysunki i 10 rzeźb. Dla koneserów sztuki to atrakcja obowiązkowa.
Kolejną atrakcją w Moskwie jest Mauzoleum Lenina. Pierwsze powstało już dwa dni po jego śmierci, jednak było drewniane. Pod koniec lat 20. XX wieku postawiono Leninowi granitowe mauzoleum i w takiej postaci pozostało po dziś dzień. Do wewnątrz nie można wnosić aparatów fotograficznych; należy również zachować szczególną cześć dla zmarłego, o co dbają osoby pilnujące ciała.
Cerkiew Chrystusa Zbawiciela – to szczególna i bardzo wytworna świątynia w Moskwie. Słynie przede wszystkim ze zdobień i przepychu, które w niej panują. Jest to 103-metrowa budowla o powierzchni blisko 22 tysiące kilometrów kwadratowych. Może jednorazowo pomieścić aż 10 tysięcy osób. Cerkiew jest znana również poprzez fascynującą historię. Najpierw świątynię budowano przez ponad 70 lat. W trakcie trwania prac, było wiele przeszkód i problemów z tym związanych. Następnie, na rozkaz, została zburzona, a na jej miejscu miał powstać Pałac Rad. Nigdy jednak taki nie powstał, a w miejsce cerkwi pobudowano odkryty basen. Dopiero w 1990 roku podjęto decyzję o jej odbudowaniu i do 1999 roku powstała nowa cerkiew. Fascynujące jest też to, że ta bogata budowla została całkowicie sfinansowana przez datki wiernych.
Sobór Wasyla Błogosławionego lub inaczej nazywany Sobór Opieki Matki Bożej na Fosie, to XVI-wieczna budowla, która również powinna być obowiązkowym punktem każdego spaceru po Moskwie. Wybudowana na polecenie Cara Iwana Groźnego cerkiew jest symbolem zwycięstwa nad Tatarami i przejęcia ich ziem. Na cały sobór składa się 8 oddzielnych cerkwi, co symbolizować ma 8 dni walki z przeciwnikiem. Każda z nich przykryta jest szczególną cebulową kopułą – znakiem rozpoznawczym tego obiektu. To niezwykle strojna i i wyjątkowa świątynia, której nie sposób przeoczyć spacerując po Moskwie.
To tylko ułamek atrakcji, jakie można znaleźć w Moskwie. To miasto niezwykle różnorodne i złożone, gdzie można spędzić i tydzień nie nudząc się zupełnie.