Chorwacja to jedno z najbardziej popularnych miejsc wakacyjnego wypoczynku, wybieranych od lat przez Polaków. Oczywiście w tym roku, podobnie zresztą jak w ubiegłym, obowiązują obostrzenia pandemiczne dotyczące podróżowania, ale o ile rok temu turyści podróżowali za granicę dosyć ostrożnie, o tyle tego lata Chorwacja znowu przeżywa boom turystyczny.
Żeby wjechać do Chorwacji z któregoś z państw członkowskich Unii Europejskiej lub państw strefy Schengen, trzeba posiadać unijny certyfikat COVID, negatywny wynik testu, zaświadczenie o przyjęciu dwóch dawek szczepionki uznawanej w UE (bądź jednej dawki szczepionki Janssen – Johnson&Johnson); zaświadczenie o przechorowaniu Covid-19 i przyjęciu jednej dawki szczepionki w ciągu 6 miesięcy od daty zachorowania na Covid 19 albo potwierdzenie, że od przyjęcia pierwszej dawki szczepionki Pfizer, Moderna lub Gamaleya (Sputnik V) upłynęło od 22 do 42 dni. Bez aktualnego wyniku testu lub jednego z wymienionych zaświadczeń zostaniemy odesłani na obowiązkową kwarantannę. Dodatkowe wymogi przy przekraczaniu granicy nie obowiązują dzieci poniżej dwunastego roku życia. Należy również pamiętać, że obowiązkowo trzeba odbyć dziesięciodniową kwarantannę po powrocie do Polski.
Polacy, którzy upodobali sobie Chorwację jako miejsce spędzania wakacji i lubią tam wracać, zgodnie potwierdzają, że w bieżącym roku turystów jest znacznie więcej niż w ubiegłym. Co jednak zrobić w przypadku, kiedy niespecjalnie przepadamy za tłumami albo czujemy się bezpieczniej z dala od nich? Są na to sposoby. Tym, którzy preferują kameralny wypoczynek, można zamiast głównych szlaków turystycznych polecić wybór mniejszych miasteczek w mniej popularnych turystycznie lokalizacjach. Jest sporo takich miejsc. Atrakcyjne turystycznie są takie regiony jak Chorwacja Środkowa, Lika-Karlovac czy Slavonia. Szczególnie dla tych, dla których warunkiem koniecznym nie jest dostęp do morza, a zamiast tego wolą np. górskie wędrówki – wówczas najlepiej wybrać się w piękne Alpy Dynarskie. Baranja z kolei będzie najlepsza dla miłośników agroturystyki, zaś Slawonia oferuje malownicze szlaki kajakarskie i do jazdy konnej. Wybierając te strony zapłacimy również mniej za noclegi, a co ważniejsze – będą one bardziej dostępne.
Dla lubiących aktywny wypoczynek na wodzie idealnym rozwiązaniem będzie rejs. Nie jest to już w tej chwili opcja jedynie dla najbardziej zamożnych. Zwłaszcza, jeśli podróżujemy w większym gronie – wspólne wynajęcie żaglówki, jachtu bądź motorówki będzie wówczas bardziej opłacalne. Nie trzeba też mieć patentu żeglarskiego – ogólnodostępnych opcji jest coraz więcej. Największym plusem takiego rozwiązania jest dostęp do miejsc, których nie da się zobaczyć z lądu: wysepek, zatok, dzikich plaż.