Wycieczka do Szwajcarii

Eugene Sergeev/bigstockphoto.com

Choć Szwajcaria jest najczęściej kojarzona ze świetnymi warunkami do uprawiania sportów zimowych ze względu na górzysty krajobraz, jest ona atrakcyjna dla turystów przez cały rok. W dodatku jest to jedno z najbezpieczniejszych i najspokojniejszych państw.

Wskazówki praktyczne

W Szwajcarii są cztery języki urzędowe: niemiecki, francuski, włoski i retoromański. Zwróćmy jednak uwagę, że szwajcarska wymowa języka niemieckiego różni się od tej, która jest standardem w Niemczech. Nie ma problemu z porozumieniem się po angielsku, zwłaszcza w dużych miastach.

Szwajcaria należy do strefy Schengen, choć nie jest członkiem UE. Dlatego nie ma kontroli granicznej i nie są potrzebne wizy. Trzeba jednak wziąć ze sobą paszport lub dowód osobisty, gdyż możemy np. zostać wylegitymowani przez policję. Dokument tożsamości jest też wymagany przy wejściu na pokład samolotu.

Walutą jest frank szwajcarski. Bankowość jest bardzo dobrze rozwinięta i niemal wszędzie można zapłacić kartą. W przypadku kart kredytowych wydanych w Polsce warto jednak zwrócić uwagę, czy kurs jest przeliczany korzystnie. Ceny są dość wysokie w porównaniu z polskimi.

Można bez obaw pić wodę z kranu.

Nie ma zagrożeń epidemiologicznych. Szczepienia przed wyjazdem nie są konieczne.

Karta EKUZ jest honorowana. Jednak zaleca się dodatkowe ubezpieczenie ze względu na wysokie koszty leczenia.

Pogoda i klimat

Do Szwajcarii można jeździć przez cały rok. Lato jest dobre na zwiedzanie i piesze wycieczki. Z kolei zimą panują świetne warunki narciarskie, a sezon trwa od końca listopada do końca kwietnia. Lata są ciepłe i suche (najcieplejsze i najbardziej nasłonecznione są okolice miasta Sierre). Wiosny i jesienie ostatnio są raczej ciepłe, z niewielkimi opadami. Zimy zwykle mroźne i suche, ze znaczną ilością śniegu. Najmniej przyjemnie jest późną jesienią, gdy jest już chłodno i deszczowo, a sezon narciarski jeszcze się nie rozpoczął.

Dojazd i transport

Najszybciej i najwygodniej można dotrzeć do Szwajcarii samolotem. Duże międzynarodowe lotniska znajdują się w Zurychu, Genewie, Bazylei, Lugano i Bernie. Istnieją bezpośrednie połączenia z Warszawy do Genewy i Zurychu. Dostępne są wygodne transfery z lotnisk do miejscowości docelowych, często z korzystnymi zniżkami. Przeloty wewnętrzne nie wypadają korzystnie ze względu na małe odległości.

Jeśli planujemy jechać własnym samochodem, zwróćmy uwagę, że nie wjedziemy nim bezpośrednio do niektórych kurortów. Samochód trzeba zostawić na parkingu, a do celu dojechać transportem publicznym (zwykle koleją).

Komunikacja miejska jest dobrze rozwinięta i punktualna. Bilety kupuje się w biletomatach umieszczonych na przystankach. Dla turystów dostępne są różne opcje obniżające koszty przejazdów, np. w Bazylei za zarezerwowanie miejsca w lokalnym hotelu dostaje się kartę uprawniająca do darmowego korzystania z komunikacji miejskiej podczas pobytu. Ułatwieniem jest także zintegrowany system transportu – ten sam bilet można wykorzystać w różnych środkach komunikacji zbiorowej, choć czasem może być potrzebna dopłata.

Koleje są szybkie i punktualne; dojeżdżają do niemal każdej miejscowości. Dostępne są również pakiety dla turystów – bilet kolejowy w połączeniu z możliwością wstępu do lokalnych obiektów turystycznych, np. muzeów.

Prawdziwą atrakcją turystyczną jest podróż pociągiem Bernina Express. Wyrusza on z Tirano we Włoszech, a dociera do St. Moritz w Szwajcarii. Jest on wyposażony w specjalne wagony widokowe z panoramicznymi szybami. Po drodze można zobaczyć m.in. okrągły wiadukt w miejscowości Brusio, jezioro Poschiavo, dolinę Piz Varuna, stację Alp Grum i stoki górskie. Natomias Glacier Express kursule między St. Moritz a Zermatt.

Co zwiedzić

Warto odwiedzić największe i najbardziej znane miasta. Zurych (Zurich) jest miastem drogim, ale ma do zaoferowania także darmowe atrakcje. Jest w nim mnóstwo parków i punktów widokowych. Można wybrać się nad jezioro Zurych – jego okolice są jednym z ulubionych miejsc spacerowych. Jest też sporo muzeów, które można odwiedzić za darmo lub za małą kwotę – np. Focus Terra, Muzeum Pieniądza czy Muzeum Zoologiczne. Warto też odwiedzić Kunsthaus czy Muzeum Narodowe, choć tam wstęp jest już płatny. Latem można korzystać z licznych kąpielisk i odkrytych basenów. Warto też zobaczyć tamtejszą starówkę ze średniowiecznymi i renesansowymi kamienicami.

Genewa to chyba najbardziej znane miasto w Szwajcarii, choć, co może się wydać zaskakujące, niezbyt wielkie (nieco ponad 200 tys. mieszkańców) i można je zwiedzić nawet w jeden dzień. Swoje siedziby mają tam liczne organizacje międzynarodowe, takie jak ONZ czy CERN. Dlatego jest częściej kojarzona z podróżami służbowymi niż turystycznymi. Do najbardziej znanych zabytków Genewy należą XVIII-wieczna bazylika Notre Dame i katedra św. Piotra.

Berno to siedziba szwajcarskiego rządu i stolica kraju, choć jest to dopiero czwarte miasto pod względem wielkości. Jego stare miasto zostało wpisane na światową listę dziedzictwa kultury UNESCO. Znajduje się tam również Ogród Różany, XVI-wieczna wieża zegarowa, dom Alberta Einsteina, muzea oraz wiele fontann.

Bazylea jest znana z wielu muzeów (ponad 40). Jest to także najstarsze miasto uniwersyteckie. Może zaskakiwać jej niewielka powierzchnia – zaledwie 24 km kw., przez co zwiedzanie nie zajmuje wiele czasu.

Dla aktywnych

W Szwajcarii panują świetne warunki do uprawiania rozmaitych sportów. Znajduje się tam aż 48 alpejskich czterotysięczników oraz rozwinięta infrastruktura turystyczna – kurorty, kolejki górskie, szlaki piesze i rowerowe. Jednym z najbardziej znanych kurortów jest Zermatt, położony u podnóża najwyższych szczytów alpejskich (poza masywem Mont Blanc). Ciekawostką jest fakt, że ze względów ekologicznych zabroniony jest tam ruch samochodowy. Dojazd jest możliwy jedynie koleją.

Jeśli chodzi o kolejki linowe, amatorów mocnych wrażeń z pewnością zainteresuje Gelmerbahn w kantonie Berno, najbardziej stroma kolejka w Szwajcarii. Interlaken, w tym samym kantonie, to dobre miejsce dla miłośników paralotniarstwa i skoków ze spadochronem. Można się tam również przejechać rowerem elektrycznym.

Sankt Moritz w kantonie Gryzonia to również jeden z najbardziej znanych kurortów i popularny ośrodek sportów zimowych. Oprócz kolejek górskich i stoków narciarskich są tam także atrakcyjne trasy piesze.

Kuchnia

Dość oczywistym wyborem kulinarnym są słynne sery. Są one wykorzystywane jako składnik wielu potraw. Na przykład fondue to masa ze stopionego sera z dodatkiem białego wina i kieliszka kirszu. Do klasycznego fondue wykorzystuje się co najmniej dwa gatunki sera, najczęściej ementaler i gruyère. W każdym razie powinny to być sery podpuszczkowe, najlepiej średnio dojrzałe. Dla odpowiedniej konsystencji dodaje się też odrobinę skrobi kukurydzianej. Przyprawy to najczęściej pieprz, gałka muszkatołowa i czosnek. W roztopionej masie serowej macza się kawałki pieczywa bądź warzyw nabite na widelczyki. Płynną konsystencję zachowuje się przez podgrzewanie masy w specjalnym naczyniu z podgrzewaczem. Raclette to inne danie ze stopionego sera – na ogniu lub w piekarniku. Podaje się je z ziemniakami i korniszonami.

Innym popularnym składnikiem w kuchni szwajcarskiej są ziemniaki. Przygotowuje się z nich m.in. popularne placki ziemniaczane – Rösti. Älplermagronen to rodzaj zapiekanki z ziemniaków, makaronu, sera, cebuli i śmietany.

Znana jest także szwajcarska czekolada, którą oczywiście jada się solo, ale także przygotowuje rozmaite desery z jej dodatkiem. Opisane powyżej fondue występuje także w wersji słodkiej – właśnie z roztopionej czekolady, w której macza się owoce.

Jednym z bardziej znanych szwajcarskich wynalazków kulinarnych, które upowszechniły się na całym świecie, jest müsli, które jada się na śniadanie lub jako przekąskę. Jest to mieszanka płatków zbożowych, orzechów i suszonych owoców, podawana zwykle z mlekiem lub jogurtem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *